Integracja – Rekreacja. Dzień dziecka na sportowo w Bornem Sulinowie.

2 czerwca w niedzielne południe, punktualnie o godzinie 12:00, na zaproszenie prezesa Klubu Sportowego Orlik Borne Sulinowo, pana Piotra Gałki w Sali lustrzanej Centrum Kultury i Rekreacji, grupa teatralna „Wiecznie młodzi” działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej wystąpiła w przedstawieniu pn. „O koguciku o złotym grzebyku”. Jest to adaptacja bajki ludowej Aleksego Tołstoja. Reżyserką spektaklu była Magdalena Haas. Aktorów przedstawienia usłyszeliśmy również w wierszu Agaty Widzowskiej pn. „Kogutek” oraz w utworze muzycznym pn. „Kukuryku ko,ko,ko” i w piosence o przyjaźni, a barwne stroje i piękna scenografia przygotowana przez samych artystów i uczestniczki projektu – panie z BUTW, wzbudziły zachwyt zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Tak rozpoczęliśmy w Bornem świętowanie najwspanialszego dnia w roku – Dnia Dziecka.
Było to jednocześnie posumowanie i efekt półrocznej pracy działań projektowych realizowanych w ramach zadania pn. „TEATRalnie z seniorami” dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Generacja 6.0 – Edycja VI”.
Głównym organizatorem wydarzenia z okazji Dnia Dziecka w Bornem Sulinowie była …..POGODA, czyli słońce i uśmiechnięte chmurki!
Ale i one nic by nie wskórały gdyby nie fundusze z Programu Społecznik zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza oraz wspólna praca Klubu Sportowego Orlik Borne Sulinowo, Centrum Kultury i Rekreacji i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Trudno było zdecydować, kto bardziej przeżywał sportowe emocje – dzieci czy ich rodzice dopingujący swoje pociechy? Nie bez przyczyny udział w torze przeszkód chciał zaliczyć i ten mały i ten nieco starszy uczestnik zabawy – ponad 70 dzieci. Profesjonalne przygotowanie biegu z przeszkodami przez prezesa klubu Orlik Piotra Gałkę było dla wielu wyzwaniem, ale i radością z osiągnięcia celu. Przeszkody i trasa „biegu” w dużej mierze zostały wyznaczone dzięki zakupom profesjonalnego sprzętu dotowanego przez Program Społecznik. Na mecie dodatkowym powodem do uśmiechu były wręczane przez trenera medale – dowód uznania dla podjętego wysiłku.
Dzieci tego dnia z chęcią brały udział i w innych zabawach. Warto zaznaczyć, że cześć dzieci pochodziła z pochłoniętej wojną Ukrainy. Przygotowane przez animatorów gry i konkursy nie pozwalały ani na chwilę usiedzieć w miejscu. Śmiech i wesołe okrzyki towarzyszyły każdej minucie tego projektu. A tuż obok do „wspinaczki” i „zjeżdżania” zachęcał dmuchany zamek!
Na nieco zmęczonych aktywnością czekały kolejne atrakcje przygotowane wspólnie przez pracowników Centrum i Biblioteki. Panie w mig robiły z balonów postacie ukochanych zwierzątek lub….po prostu miecze do bezkrwawej walki. Nie zapominajmy o koniecznych w takim dniu atrybutach – malowaniu buziek, brokatowych tatuażach, które zdobiły niejedno lico.
Głodny? A więc czas na małe co nieco: poczynając od waty cukrowej, przez popcorn, nachosy, lody…..no i oczywiście pyszne kiełbaski! Usmażone oczywiście na grillu pod czujnym okiem pracowników obu instytucji.
Projekt Integracja-Rekreacja Dzień Dziecka na Sportowo obfitował w radość, śmiech, atrakcje i wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu.
Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza