TARGI CHLEBA I MIODU”

foto_32Dnia 13 września br. nasze miasteczko zamieniło się w krainę „miodem płynącą”. Centrum Kultury i Rekreacji kolejny już raz promowało nasze lokalne produkty – miód o niepowtarzalnym smaku, ręcznie wyrabiany chleb oraz unikatowe ludowe rękodzieło. Na tegorocznych „Targach chleba i miodu” swoje wyroby prezentowali pszczelarze ze Stowarzyszenia Producentów „Miody Drahimskie” (Konrad Fujarski z Pasieki z Kluczewa, Danuta Ihnatów z Pasieki z Chłopowa i Artur Polak z Pasieki Zawodowej z Czaplinka).Z iście staropolską gościnnością witał przybyłych na targi Konrad Fujarski. Pszczelarz w przebraniu zakonnika częstował przepysznym „Miodem pitnym” i namawiał do kupna oryginalnych wyrobów.Swoje pasieki prezentowali również: Grzegorz Kapłon z Bornego Sulinowa i Stanisława Uszak z Okonka, która w swoich zbiorach posiada m.in. miód faceliowy i miód z pyłkami pszczelimi. Na stoiskach Agnieszki Szewczyk z Bornego Sulinowa i Krystyny Hadały z Worgielity/Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie) można było kupić smaczny chleb wieloziarnisty. Panie częstowały także wypiekami: drożdżowymi rogalikami, sernikiem i ciastem drożdżowym z owocami. Nie zabrakło smalcu i kiszonych ogórków, a także pysznych pierogów, krokietów i ciast na stoisku Marianny Adamowicz i Janiny Król. Swoje wyroby prezentowało również Gospodarstwo Agroturystyczne Leszka Kuli z miejscowości Nowe Koprzywno i Piekarnia „Sezam” z Bornego Sulinowa. Natomiast Gospodarstwo Agroturystyczne „Agro – Raj” Michała Papierskiego, oprócz wyśmienitego chleba, oferowało klientom wyborne masło kokosowe.

Na targach swoje prace prezentowali „Twórcy Galerii Piwnica” ze Złocienieckiego Ośrodka Kultury: Anita Balińska ze Złocieńca (ceramika), Anita Baszkowska ze Złocieńca (pastele, malarstwo olejne, biżuteria), Jan Bielak ze Złocieńca (metaloplastyka) i Krystyna Wenelska z Żelisławia, którą można było „podglądać” podczas wykonywania prac z gliny. Stoisko Pracowni Plastycznej Andrzeja Skrzypca „Amulet” z Psich Głów zachwycało kolorową biżuterią. Stoisko Niny Stępień ze Szczecinka zapełniły anioły z masy solnej. Stoisko, na którym można było nabyć misterną porcelanę oraz szkło malowane i zdobione techniką decoupage, prezentowała Magdalena Mokrogulska z Czaplinka. Nasi miejscowi artyści również wystawiali się na targach. Wiesława Ilkowska prezentowała prace ze skóry, Bogumiła Celer i Maria Zelewska piękne obrazy, Iwona Kordasiewicz biżuterię, a Agnieszka Gemba biżuterię i malarstwo. Tradycyjnie nie zabrakło stoisk z pracami Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Pomocy Społecznej. Dodatkowo na straganach można było nabyć wyroby wikliniarskie Firmy „WIK-CAR” z Trzcianki. Imprezę odwiedzili przedstawiciele mediów – TV Gawex, Radio Koszalin oraz TVP 3 Koszalin.

W tym roku organizatorzy targów powrócili do tradycji spotkań na wrzosach. Zorganizowano transport na Wrzosowiska Kłomińskie, gdzie uczestnicy wysłuchali ciekawego wykładu Tomasza Skowronka. Imprezie towarzyszyła część artystyczna. Publiczność bawiła się podczas koncertu Arkadiusza Makowskiego, finalisty „Szansy na sukces”, zespołu K2 oraz grupy rockowej „Lord”. Jedną z większych atrakcji była możliwość udziału w spektaklu, w którym za pomocą dźwięków wydobywanych przez gongi, misy tybetańskie i dzwonki uczestnicy imprezy zostali przeniesieni do krainy spokoju, refleksji i jedności z naturą.

Jedyne co zawiodło tego dnia, to pogoda. Deszczowa aura nie była jednak w stanie popsuć dobrych humorów uczestników!