Pole namiotowe / przystań kajakowa

Rozwój infrastruktury kajakowej na terenie Dorzecza Parsęty Budowa infrastruktury kajakowej na Szlaku kajakowym rzeką Piławą

Gmina Borne Sulinowo zakończyła realizację inwestycji polegającej na budowie infrastruktury kajakowej na szlaku kajakowym rzeką Piławą. Do dyspozycji miłośników spływów kajakowych oddano 2 przystanie kajakowe – jedną w Bornem Sulinowie i jedną w pobliżu miejscowości Liszkowo.
 
W Bornem Sulinowie wybudowano nowy pomost rekreacyjno – cumowniczy, hangar do przechowywania kajaków oraz budynek zaplecza przystani kajakowej, w którym znajdują się m.in.: recepcja, pomieszczania higieniczno – sanitarne (natryski, WC) i jadalnia. Przystań w Liszkowie stanowi natomiast pomost rekreacyjno – cumowniczy z wyposażeniem. Na szlaku kajakowym rzeką Piławą zainstalowano także znaki i tablice informacyjne w języku polskim i języku angielskim.
 
Wartość inwestycji w Gminie Borne Sulinowo wyniosła 2.492.410,50 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 stanowiło 1.704.650,72 zł. Nowopowstałą infrastrukturą zarządzać będzie Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie.
 
Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu pn. „Rozwój infrastruktury kajakowej na terenie Dorzecza Parsęty” realizowanego w partnerstwie ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie. Jego celem jest przeciwdziałanie antropopresji w Dorzeczu Parsęty i szeroko pojęta ochrona środowiska poprzez wykonanie przystani kajakowych.
 
Projekt dotyczy budowy przystani kajakowych na trzech szlakach kajakowych: Szlaku po rzece Parsęcie, Szlaku po rzece Piławie i Szlaku w ramach Pętli Szczecineckiej. Liderem projektu jest Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie.
 
Całkowita wartość projektu: 5.569.702,92 zł
Koszty kwalifikowane: 5.569.702,92 zł
Dofinansowanie (wkład UE): 4.734.247,48 zł
 
Projekt pn. „Rozwój infrastruktury kajakowej na terenie Dorzecza Parsęty” uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, działanie 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych.

Borne Sulinowo – jedno z najmłodszych miast w Polsce, nie tylko dlatego, że status miasta formalnie otrzymało 15 września 1993 roku, lecz także dlatego, że dopiero w 1992 roku ukazało się w ogóle na mapach Polski.

W miejscu, gdzie dzisiaj możemy podziwiać malownicze miasteczko Borne Sulinowo, była kiedyś mała wioska Linde (Lipa). Nawiązaniem do jej nazwy jest dzisiejszy herb naszego miasta – zielona lipa na złotym tle. Historia Bornego i jego okolic jest niezwykle barwna i ciekawa, dlatego warto tu przyjechać.

Dla wszystkich Gości mamy najnowszą informację turystyczną:
1 lipca 2023r. otworzyliśmy Pole Namiotowe, usytuowane przy ul. Sportowej, nad Jeziorem Pile.

UDOGODNIENIA NA POLU NAMIOTOWYM:

Budynek socjalny przystosowany dla osób niepełnosprawnych, w którym znajdują się:

  • toalety dla kobiet i mężczyzn
  • prysznice dla kobiet i mężczyzn
  • zaplecze kuchenne wyposażone w kuchenki indukcyjne (3 szt.) i lodówki (2 szt.) – garnki i naczynia we własnym zakresie
  • pralko-suszarki (3 szt.) – płyny do prania we własnym zakresie
  • stanowisko zewnętrzne do mycia naczyń i poboru wody, ze stałym dostępem do ciepłej wody

Nad jeziorem Pile, poniżej pola namiotowego znajduje się przystań kajakowa, w skład której wchodzą pomosty oraz hangar do przechowywania kajaków.

Teren pola jest ogrodzony, oświetlony i monitorowany.

 

Na pobyt na polu namiotowym nie prowadzimy rezerwacji!  

Telefon całodobowy czynny w sezonie letnim od 01.07 – 31.08 – tel. +48 736 371 523
Telefon stacjonarny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 21:00 – tel. 94 37 49 612

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

  • ponad 50 mniejszych i większych jezior w gminie Borne Sulinowo
  • możliwość wędkowania (zezwolenie na wędkowanie dla J. Pile do wykupienia w Banku spółdzielczym – ul. Lipowa w Bornem Sulinowie)
  • otaczają nas lasy sosnowe, z domieszką brzozy, buka i dębów, stąd możliwość grzybobrania: rydze, kurki, prawdziwki, podgrzybki czekają.
  • liczne szlaki kajakowe, w tym wypływającą z J. Pile rzeką Piławą (wypożyczalnie kajaków w Bornem)
  • liczne szlaki rowerowo-piesze , np. Ścieżka pieszo-rowerowa „Po bunkrach poligonu Gross Born”, a wśród nich nowy szlak rowerowy, który stał się częścią Trasy Pojezierzy Zachodnich o długości 338 km (wypożyczalnia rowerów w Bornem)
  • jedne z największych w Europie wrzosowisk – Wrzosowiska Kłomińskie z wyodrębnionym rezerwatem Diabelskie Pustacie    o powierzchni 932,53 ha znajduje się    8 km na południe-południowy wschód od Bornego Sulinowa. Na najwyższym na terenie rezerwatu wzniesieniu (175 m n.p.m.) zlokalizowano drewnianą wieżę widokową. W jej pobliżu znajduje się miejsce postojowe dla pojazdów.
  • dla miłośników historii – Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie – z wieloma atrakcjami, np. możliwość gry w paintball oraz dla grup zorganizowanych wyprawy na quady

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ w Bornem Sulinowie: ul. Bolesława Chrobrego 3A
tel. 94 37 34 166
mobil: 502 188 102
e-mail: it@bornesulinowo.pl